Rahvariie tänapäeval

Küsisime 23. veebruaril Kuressaare kultuurikeskuses kontsertõhtul „Autogramm iseseisvuspäevaks” osalejailt, mida nemad arvavad rahvariietest tänapäeval. On need pelgalt laulu- ja tantsupeol kandmiseks või võiks rahvariide elemente olla ka igapäevases rõivastuses? Kui tähtsad üldse on rahvariided tänapäeval?

Maria,
Kuressaare gümnaasium, 19-a
Rahvariided on lihtsalt laulu- ja tantsupeo jaoks. Kui kuskil esinemine on, siis võib neid küll kanda. Rahvariided näitavad meie eesti kultuuri. Minu jaoks on see lihtsalt pidulik riie, mida kunagi kanti.

Jörgen,
Saaremaa ühisgümnaasium, 16-a
Ma arvan, et rahvariided on nagu Eesti sümboolika rohkem. Enam see vabaajariietus just ei ole. Nendega tuleb nostalgia peale. Vestid on näiteks väga kihvtid ja särgid – linased riided on üldse väga popid jälle.

Mihkel,
Kuressaare gümnaasium, 18-a
Ma arvan, et see aitab üldiselt erinevatel piirkondadel kuidagi kokku hoida – et on nagu selline omavaheline märk. Muidu kui inimesed lähevad laiali koolidesse, tänapäeval juba põhikoolidesse, näiteks maakohtadest, siis kui nad osalevad kuskil tantsuringides või sellistes asjades, siis näeme vähemalt rahvariietest, mis aitab neil ühist joont hoida, neid koos hoida. Tihedamini võiks rahvariideid näha tegelikult küll.

Gert,
Kuressaare gümnaasium, 9-a
Rahvariietel on hea ja ilus tähendus minu jaoks. Neid kantakse pidulikel aktustel ja muudel tantsupidudel. Enda rahvariided sain eelmisel kuul kätte.

Tiit,
Kuressaare õhtukeskkool, 18-a
Ma arvan, et iga päev neid ei kanna, aga pidulikel puhkudel võib. Et saab näiteks ballil käia – eile käisin KG aastapäevaballil nendega. Seal esinesin ka ja siis ma ei näinud põhjust, miks peaks panema ülikonna selga. Võib ju vahest ka niimoodi käia. Vesti kannan ma rohkem ja müts on mul ka rahvariidevärvides. Mulle meeldib see, et nad on sellised kodused.

Maris,
Saaremaa ühisgümnaasium, 18-a
Need on kindlasti olulised, aga ise eriti selga panna ei tahaks. See on mulle võib-olla juba väiksest peale külge jäänud. Mul oli kohustus, kui ma käisin emaga laulmas, et mul pidid kogu aeg rahvariided seljas olema – siis mulle need ei meeldinud. Teisest küljest, kui seda rahvariiet ei oleks, oleks üks osa eesti kultuurist puudu. Selles mõttes on see väga oluline.

Hedi,
Kuressaare gümnaasium, 10-a
Kena on rahvariideid kanda, kui neid on vaja mingil tähtsal päeval kanda. See on põhiliselt pidupäeva riie. Mina kannan neid esinemistel. Need on vana rahva riided.

Tiiu,
Kuressaare Kultuurivara, 54-a
Ma arvan, et see on tänapäeval ja eriti tänapäeva noortele sümbol. Ja miks ka mitte – viimasel ajal ma näen hästi palju triibuseeliku motiivi tänapäeva noorte moeloomes. Nii et see kannab täiesti praktilist eesmärki ka ja vaatame tänavalgi, näiteks 20 aastat tagasi ei kantud niimoodi vahvasti oma jakikeste ja jäkude all vahvat tõeliselt villast, maavillast riiet. Nii funktsionaalne kui ka sümboolne.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 165 korda, sh täna 1)