Müstiline juhtum haige põlvega ehk Kes kirjutas SLÕhtulehele patsiendi nimel kirja (15)

Müstiline juhtum haige põlvega ehk Kes kirjutas SLÕhtulehele patsiendi nimel kirja

 

Eilses SLÕhtulehes ilmus artikkel, milles kirjeldati kahetsusväärset juhtumit Kuressaare haiglas, kus kirurg ajas haige jalad sassi ning opereeris haige parema jala põlve asemel hoopiski tervet vasaku jala põlve. Lugu iseenesest vastab tõele, siiski teeb selle veidi müstiliseks üks asjaolu – kes ikkagi pöördus patsiendi nimel ajakirjanduse poole?

Kuressaares elav Liida Lest pole teda opereerinud tohtri peale pahane ja kinnitab, et tema ajalehe poole pöördunud ei ole. „Teisipäeval helistas mulle Õhtulehe ajakirjanik ja küsis, kas minuga tõepoolest selline juhtum aset leidis,” rääkis ta. „Põlvede segi ajamist ma eitama ei hakanud ja kinnitasin, et lugu vastab tõele.”

„Seejärel küsisin ajakirjanikult, kuidas see info ikkagi lehte jõudis ja samas kohe ütlesin, et mina selle loo avalikustamisega nõus ei ole,” ütles Liida Lest. Tema sõnul olevat aga Õhtulehe ajakirjanik selle peale väitnud, et asi on läinud juba liiga kaugele ja et lugu avaldatakse niikuinii, aga et nad teevad seda nii, et artiklis ühtegi nime ei mainita.

Liida Lest jätkas: „Helistasin haiglasse, et ühe oma sealse tuttava käest uurida, kuidas nemad sellele loole vaatavad. Ja sealt vastati, et mina justnagu oleksingi selle kirja ajalehele saatnud. Kirja all olevat olnud Liidia Lesta kontaktandmed. Kinnitan, et ma pole eales ühelegi ajalehele mingit kirja läkitanud. Minu õige nimi on Liida, mitte Liidia. Kunagi lihtsalt aeti haigekassa dokumentides minu nimi segamini ja sellisena on see ka tänaseni kirjas.”

Tema sõnul olevat ta aga eile (neljapäeva – toim.) hommikul televisiooni ajalehtede tutvustusest teada saanud, et tema lugu on ajalehes ikkagi sees. „Ja põlvega pilt ka veel!” oli Liida üllatunud. „See pole ju minu põlv, seal veel käsi pildi peal, kus sõrmused sõrmes. Nüüd kõik mõtlevad veel, et vaat kus rikas naine!”

Anonüümne vihje?

Artikli kirjutanud SLÕhtulehe ajakirjanik Kristi Vainküla ütles selgituseks, et nemad said info Kuressaare haiglas 23. jaanuaril toimunud vahejuhtumi kohta toimetuse vihjetelefoni kaudu. „Keegi helistas sellel telefonil, rääkis toimunud sündmusest ja jättis ka patsiendi kontaktandmed. Kuna teate registreeris operaator, siis on raske kontrollida, kas helistajaks oli patsient ise või mitte. Veidi hiljem kinnitasid meile juhtunut nii patsient ise kui ka Kuressaare haigla,” ütles Vainküla.

Ravijuht uuris juhtunut

Kuressaare haigla ravijuht Reet Tuisk märkis, et selle nädala alguses pöördus tema poole SLÕhtulehe ajakirjanik ja soovis kogu sellele põlve-loole kinnitust. „Vestluses mainis ajakirjanik, et nende poole olevat pöördunud üks Kuressaare haigla patsient, ta teadis täpselt nimetada kõikide asjaosaliste nimesid.”

Ravijuhi sõnul otsustas ta seejärel juhtunu asjaolusid kontrollida. Selgus, et selline patsient oli Kuressaare haiglas tõepoolest operatsioonil olnud. „Kutsusin välja operatsiooni sooritanud kirurgi, kes võttis eksimuse omaks.

Kirurg tunnistas, et kuna ka vasakus põlves oli patoloogia, siis tuli viga, et hoopiski oleks tulnud opereerida paremat põlve, avalikuks alles pärast seda, kui patsient narkoosiunest ärkas,” rääkis Reet Tuisk, kes veel lisas, et kirurgi sõnul olevat nad patsiendiga saavutanud täieliku konsensuse ja leppinud kokku edasise ravi osas.

Seejärel vestles Kuressaare haigla ravijuht ka patsiendiga, kellelt ta saigi teada, et patsient polevat ajakirjanduse poole pöördunud. „Helistasin tagasi ajakirjanikule,” jätkas Tuisk „ja küsisin, kuidas ma pean teid uskuma, sest patsiendi kinnitusel polevat ta mingit kirja ajalehele läkitanud. Selle peale ajakirjanik ütles, et nemad on saanud patsiendi pöördumise, mille all olevat olnud Liidia Lesta kontaktandmed.”

Küsimusele, kes siiski võis info kogu selle loo kohta SLÕhtulehele läkitada, ei osanud Reet Tuisk vastata. „Ma tõepoolest ei tahaks uskuda, et keegi meie majast (so Kuressaare haiglast – toim.) sooviks tuntud arstile ja kirurgile nö kärna keerata,” ütles ta.

Patsient võtab lugu huumoriga

„Kui pärast operatsiooni haiglas ärkasin, siis ütlesin kohe palatis viibinud õele, et midagi on korrast ära, et mul see parem põlv, mis haige, ikka tegemata,” kirjeldas Liida Lest toimunut. Sellepeale olevat tulnud palatisse ka operatsiooni teinud arst ja öelnud, et aga ka vasak põlv olevat olnud haige. „Mul võib olla ju ka vasak puus või pea haige. Ega siis sellepärast tohi veel nende kallale minna. Igatahes ei teinud vasak põlv mulle varem valu, nüüd põlv kuidagi ragiseb ja toetuda on mul selle peale valus. Ei tea, mis seal tehti.”

Samas aga Liida Lest naljatab: „See lugu on üldse veidi absurdne ja ajab lausa naerma. Kui uinusin, jäi tohter minust vasakule poole, ehk ta arvas, et hakkame siis esimesest ettejuhtuvast jalast pihta. Kui tema juures hiljuti vastuvõtul olin, siis naljatasin, et pange nüüd täpselt kirja, et tegemist on ikka parema põlvega. Tohtri kohta ei taha ma midagi halvasti öelda ja õnneks mul rohkem jalgu pole ka.”

Parema jala põlvega läheb Liida Lest operatsioonile järgmisel nädalal. Seni on Kuressaare haigla patsiendile kompensatsiooniks pakkunud raviujumist, täpsemalt aga lepitakse kompensatsioonide osas kokku pärast seda, kui ka õigele põlvele on operatsioon tehtud.

SLÕhtulehe artikli juures häiris aga Liida Lesta Kuressaare haigla ravijuhi väljaöeldud lause, et patsiendi tervisele arst oma eksimusega mingit ohtu ei tekitanud ja et tegu oli säästva operatsiooniga. Reet Tuisk ütles selgituseks, et mõiste „säästev operatsioon” on puhtmeditsiiniline termin, millega tähistatakse operatsiooni, kus patsiendile ei tekitata pikemat lõikehaava ja suurt kudede traumat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 144 korda, sh täna 1)