Juhan Smuul oli ja on nähtaval

Juhan Smuul oli ja on nähtaval

 

Tähistades Juhan Smuuli 85. sünniaastapäeva Liiva põhikoolis ja suure kirjaniku sünnikülas Koguvas, meenutasid Muhusse sõitnud Smuuli loomingu austajad Ülo Tuuliku essees „Valus valgus” avaldatud mõtteid.

Kümme aastat tagasi, Smuuli 75. sünniaastapäevaks kirjutas Ülo Tuulik: „Kui punane oli Juhan Smuul? Ma arvan, et selle värvitooni tema isiku ja ennekõike tema loomingu ümber sünnitasid vägivaldsed sündmused meie geopoliitilises ruumis, ülekohus, pettus ja alatus, mis hiljem sõnastati ajaloo dialektikaks, Baltikumi rahvaste vabaks valikuks, inimlikuks õnneks.

…Ta oskas vaadata kompassi udusel merel aerupaadis, kuid kooliharidust nappis poliitilise navigatsiooni kõige lihtsamais faarvaatreis.

Ta läks väga varakult halliks, aga pisut hiljem targaks. Kui ta juba kõike taipas, nägi ta äkki, kui hall on see, mida tema oli pidanud värviliseks. Tal oli seda valus tunnistada. Ta ei hakanud värvima oma juukseid ega meelsust.
Lugu Juhaniga oli keeruline, nagu on keeruline kõige lihtsamgi inimelu. Aga Juhan oli ja on nähtaval. Ta vastutab seetõttu rohkem, kui need, kes varjul olles elasid, niite tõmbasid, head tegid või intrigeerisid. Juhan vastutab seetõttu, et ta enamusest oma kolleegidest andekam oli. Andekad inimesed tunnistab mass kiiresti omaks ja andekaile hiljem andestada on raskem ja ebamugavam.”

Reedel rääkisid Smuulist ja tema loomingust Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür, Eesti Kirjanike Liidu esimees Jan Kaus, kirjandusloolane Aksel Tamm, Muhu põhikooli raamatukogu juhataja Linda Vapper, kirjanik Jüri Tuulik, ning lavastaja ja näitleja Garmen Tabor, kes lavastas Koguva Toomal näitemängu „Kirjad emale”.

Smuuli loomingut kandsid ette Muhu põhikooli õpilased ja kõnekoosolekul osalejail oli suurepärane võimalus kuulata ka 36 aastat tagasi toonelateele läinud Juhan Smuuli ennast. Muhu murdes luges Smuul oma lugu „Hea meremeeste hoidja”.

Ranna mäe peal seisab mõtlik Juhan Smuul
talle seltsiliseks jäänud ainult tuul
silme ees tal laiub
meri hülgehall
Sõgedate küla
on tema jalge all…

„Koguva valsi” esmaettekanne kõlas reede pärastlõunal Smuuli kuju juures Rannamäel. Meelis Mereääre lõõtspilli saatel laulsid muhulased, saarlased ja tallinlased.

Sammaldunud kivid
risti-rästi teed
varjulised õued
eksitavad teelt.

Laulusõnade autorit ei avalikustatud. Mis põhjusel, jäigi saladuseks. Meelis Mereäär süütas küünla Juhan Smuuli peos. Saaremaa muuseumi asedirektor Olavi Pesti andis Muhu muuseumile üle enam kui tosin aastat tagasi saadud kirja, milles tallinlasest kirjandussõber soovitab Smuuli kuju Kadriorust Muhu saarele toimetada.

Läinud aasta suvel saigi see teoks. Smuul jõudis skulptor Tõnu Maarandi kehastuses tagasi koju.

Pärast näitustega tutvumist jätkus arutelu Smuuli loomingust ja elukäigust kirjaniku sünnitalus Toomal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)