Kas või kohtusse!

Kas või kohtusse!

 

Kui oleks minu teha, annaksin proua põlluministrile hangu pihku ja saadaksin ta määramata ajaks lauta tootvale tööle. Küll siis nii tema kui ta juhitav või juhitamatu ministeerium koos allasutuste, sh PRIA-ga, hakkaksid mõistma, mis on põllumehe tõeline elu ja mis on petetud lootused selle karmi töö juures.

Oleme lugenud piisavalt artikleid meid tabanud põllumajandustoetuste maksmise rahvaliitlikul anarhial põhinevast tohuvabohust ehk sihikindlast tegevusest saarlaste, hiidlaste ja läänlaste toetusrahade ümbermängimisest Mandri-Eesti suurtootjate kätte.

Ei hakka siinkohal lahkama põllumajandusministri lugematute määrusemuudatuste ajalugu, tooma näiteid PRIA administratiivsest suutmatusest, ametnike põllumajanduslikust harimatusest ega viimase poolteise aasta jooksul talupidajaile korrutatud lausvaledest, sest vaevalt on põllumeest, kes neid omal nahal ei ole läbi elanud või tunda saanud.

On vähene meie jaoks see lohutus, et nii mõnigi ametnik ka ise selle jama tõttu kannatanud on või tagantjärele targana arvab, et tõesti oleks pidanud juba aastaid tagasi midagi teisiti tegema. Kõrgemate ametnike ja antud strateegiaid kureerivate poliitikute suust ei ole me midagi vabandavat veel kuulnud ja aina tõesem on oht, et kas või miinimumsummase tagasimakse tegijat ka edaspidi petiseks peetakse.

Nägemata ministeeriumi tellitud auditit toetuste väljamaksete õigsuse kohta võib üsna kindalt öelda, et meil sealt midagi head oodata ei ole. Kuivõrd kallutatud on selle auditi tulemus, teavad vaid asjaosalised.

Ausale põllumehele jääb vaid teadmine, et ta on oma tegevuses lähtunud parimatest kavatsustest Eestimaa põllumajanduse arendamisel ning loodusliku mitmekesisuse säilitamisel ja ei ole vastutav poliitilise kirbutsirkuse ja ametkondliku saamatuse eest.

Põllumehed ei ole sugugi nii rumalad, et neid võiks hirmutada Euroopa Liidu karmide seaduste ja kontrollidega, pigem püüavad ametnikud peita selle taha oma tegemata töid ja valesid otsuseid.

Kutsume kõiki Saaremaa ja Hiiumaa põllumehi, kes tunnevad, et nende õigusi on põllumajandustoetuste määramisel riivatud, kogunema reedel, 16. veebruaril kell 11 Lümanda kultuurimajja.

Kutsutud on ka põllumajandusministeeriumi ja PRIA esindajad, erakondade maaelu asjatundjad tulevad niikuinii, sest lähenevatel valimistel tuleb põllumeestel teha valik, kelle pilli järgi tantsida järgmistel lõikuspidudel.

Seniks pidage vastu, esitage PRIA-le vaideid ja teabenõudeid, teavitage oma muredest Taluliitu ja nõustajaid ning lootkem, et see hullumaja kord lõpeb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)