Igameheõigus Tervisepargis (3)

Suusailma antakse meile paariks kuuks aastas. Kuressaare Tervisepargis treenijate tõsisemaks mureks on olnud raja kõige järsema tõusuga mägi Nooruse tänava äärsel rajaosal. Selle profiil on selgelt valesti planeeritud ja õnnetuseks just selline, mida naudivad kelgusõidust elamusi otsivad lapsed.

Lehelugeja poole pöördun põhjusel, et omal on mõistus otsas.
Mul ei ole mingit seaduslikku õigust kelgutajate või värskeltpressitud vabastiili rajal kõndijate keelamiseks.

Olen püüdnud lastele rahulikult, ilma igasuguse käskiva või noomiva toonita selgitada, et Terviseparki on rajatud eraldi kelgumägi ja see paikneb teises nurgas uisuväljaku ääres. Et käies ja kelgutades nühitakse järsk tõus rajal jäiseks või isegi pinnas välja ja just seal on juba lõhutud hulga kallist varustust. Suusaküljed lähevad käärtõusul jäisel pinnal või mullakonarustel taastamatult katki

Ka Otepää Tehvandi radadel ei ole iga mäenõlv varustatud kelgutamist keelava sildiga. Ometi ei tule Otepää lastel pähe sinna – korralikult pressitud rajapõhjale kelgutama minna. Meid ümbritsevas on palju sellist, mida ei reguleeri seadused või keelusildid, kuid mida peame loomulikuks.
Nii mõtlen mina.

Annan endale aru, et minu mõtlemine võib olla ühekülgne ja mul ei pruugi olla õigus. Et lastel võib olla oma õigus. See on ju nende oma hoovitagune. Niigi on nende hubaste metsaäärsete kodude privaatsust selle uue spordirajaga riivatud. Üks ehitis tuli isegi sundlammutada.

Pean ma uskuma, et ema ei luba 10-aastast tüdrukut kodust kaugemale? Puude vilus asuvalt kõledalt tehiskünkalt 500m kaugemal asuvale päikselisele kelgumäele, kus rohkesti lapsi hullamas? Aga kindlasti ei saa olla tõsi see, et: “…aga see, kes selle Tervisepargi tegi, on minu vanaema klassivend ja tema LUBAB MEIL SIIN KELGUTADA!” Pean ma üllatuma, et see, mis suletud saarelise elukorralduse juures aeg-ajalt “sahinaid” põhjustab, saab jõulise alguse juba äsjakuuldud argumendis?

Minu peas liikusid vaiksel ja päikselisel puhkepäeval treeningringe tehes sellised muremõtted. Palun kirjuta Oma Saare veebiväljaande kommentaaride rubriiki, mida arvad Sina. Sooviksin väga teada, kas peaksin edaspidi vabatahtlikult suusaspordi tingimuste eest seisma või oleks mõistlikum praegune Tervisepark “hullamisepargiks” arendada?

Ning jätta sportlikum otstarve Kaarma valla planeeritavale Kudjape-Upa rajale. Kogudes juba praegu tarkust eelkirjeldatud probleemide ennetamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)