Haruldane kala Saaremaa põhjarannikul

Kesktalvise veelinnuloenduse käigus leidsid Riikliku Looduskaitsekeskuse töötajad Pammana poolsaare rannast kilu meenutava kala.

Mitmete kala välistunnuste järgi oli siiski kohe selge, et räime ega kiluga tegemist ei ole. Kala pildistati ja võeti kaasa. Hiljem kala liiki määrates oli üllatus suur – leitud kala on anšoovis.

Määrangu kinnitamiseks saadeti kalast tehtud foto Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi kalateadlastele. Kuna looduskaitsekeskuse inimestele oli anšoovise esinemine siinsetes vetes uudis, paluti ihtüoloogidelt leiu kohta ka lühikest kommentaari.

Palvele vastas mereinstituudi vanemlaborant Aare Verliin: ”Euroopa anšoovis (Engraulis encrasicholus) on väike parvelise eluviisiga merekala, kes kuulub sarnaselt räime ja kiluga heeringaliste seltsi. Välimuselt sarnaneb ta meie kaladest ehk kõige enam väikese meritindiga, kuid heaks eristamistunnuseks on anšoovise puhul tema silmapaistvalt suur suu, mis ulatub kaugele silmast tahapoole.

Samuti on anšoovis võrreldes tindiga praktiliselt hambutu ja tal puudub tindile iseloomulik väike rasvauim seljauime taga. Anšoovise põhiline levila on Vahemeres ja Atlandi ookeani idarannikul. Eesti vetesse satub ta võrdlemisi harva.

Viimane teadaolev püügijuht oli näiteks Hiiumaa looderannikul 2006. aasta detsembri alguses. Samuti on eelmisel aastal kuuldavasti seda kala mitmel korral leitud kalatööstustes räime- ja kilusaagi sorteerimisel. Anšoovise leidude sagenemise põhjuseks Eestis peetakse soolasema Põhjamere vee sissevoolu Läänemerre tugevate läänekaaretormide mõjul.”

Looduses toimuvate muutuste jälgimiseks ootab Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regioon kõiki teateid nii anšoovise kui ka kõigi teiste vähearvukate liikide esinemise kohta maakonnas (postiaadress: Viidumäe, Lümanda vald, 93822; tel 45 76 442; e-post: saare@lk.ee).

Rein Nellis
Liigikaitse spetsialist
LKK Saare regioon

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)