Kõik on õhus…

Kõik on õhus…

 

Tänane päevateema on TEEMA. Olen nimelt pika elu jooksul selgeks saanud, et teemad on üldreeglina… õhus. Või veeretab elu nad ette. Soovite näiteid? – Aga palun!

Oli meil see kuulus jaanuaritorm-2. Arvasin, et olen paras inimene tormijärgsel teisipäeval rääkima sellest, kui targad olid vanasti inimesed, kes mere ääres elasid – sellesse kohta, kuhu meri oma tulvaveed tuua võis, lodude peale või rannakarjamaale ju keegi maju ei ehitanud; eluasemed rajati ikka kõrgematele kohtadele või küngastele, kust meri kenasti kätte paistis. Aga võta näpust – just esmaspäeval rääkis lugupeetud Bruno Pao selle teema tunduvalt paremini ja targemalt ära, kui mina seda eales suutnuksin.

Või eelmine teisipäev: võtsin teema, mis oli “Pealtnägija” kaudu juba nagunii “õhus” – prügimajandus. Ja just esmaspäeval rääkisid Kadi raadios selle teema osaliselt ära mahepõllumajandajad. Tuli mul siis võtta teine kant asjast ja sedakaudu oma asja ajada.

Olen kogunud Oma Saari nende ilmumise algusest peale; Meie Maa mulle kätte ei käi, aga selle samale omanikule kuuluv sõsarleht Hiiu Leht küll. Rääkisin ka Rõõmu Kaiele, et teatud aja pärast tahaksin teha meie ja teie lehe võrdleva analüüsi. Jällegi – võta näpust! – Rein Lember Abrukalt tegi selle töö juba mu eest ära: tähendab, aeg oli küps ja teema õhus… Nagu kolleeg Rein Meie Maa konkureerimistahet kiitis, lootsin minagi pisut, et meie leht läheb paremaks.

Sest meil vahetus peatoimetaja. Eks ta natukene läkski, aga kaks korda nädalas ilmuva ajalehe kohta on see ikka üsna sisutühi, liiga palju on neid riigikogujate tasuta heietusi, ümbertrükke online’ist ja teistest lehtedest. Ehk nagu üks mu hea sõber nukralt ütles: “Ja ma pean ainult selle pärast seda hirmkallist lehte tellima, et teada saada, kes surnud on…”

Oli meilgi aeg, kui meil oli kaks ajalehte: Hiiumaa ja Hiiu Leht. Aga meie saar on Saaremaast nii rahvaarvu, tellijate ja lugevate inimeste kui ka sündmuste poolest vähemalt neli korda väiksem. Toimetuski on väike, ajakirjanikud igale poole ei jõua, lehte tehakse peamiselt telefoni teel. Kaks lehte konkureerisid mõnda aega, siis tuli ühel alla jääda.

Kui meie veel Kadi raadiot EI KUULNUD (tänase seisuga kuulavad seda kõik mu tuttavad, ja kiidavad), leiutasin omamoodi “enesekaitse” ja avasin teemasid omaenese perekonna või elukogemuse näiteil (teen seda tänini): selles võtmes ei saanud lihtsalt alt minna. Nii ka eelmise saate prügimajandusega – räägin ausalt ära, kuidas mina prügi sorteerin ja teie, kuulajad-lugejad, hakkate kaasa mõtlema, kuidas teil selle asjaga on… Üldiselt on tagasiside näidanud, et rahvale selline lähenemine meeldib.

Tänasele teemale läheneme taas võtmes minult – teile… järelemõtlemiseks.

On teil mõnes situatsioonis olnud tunne, et see on juba olnud?

Puhuti näib mulle, et
ühes elus kord olen ma
kestnud:
neid jutte, mis
iga päev kuulen,
juba kunagi keegi on
vestnud…

Või unenäod? Kus on unenägude kodumaa? Helistas sõbranna ja ülikoolikaaslane Ida-Virust, Peipsi äärest. Oli unes näinud sellist jaburust, et mina olla olnud nende õue peal, lühikene sitsikleit seljas, ja tõrjunud šamaani kombel tantsides ja keerutades värviliste võimlemislintidega tuisku nende õuelt minema: paari päeva pärast tuligi meile see lume- ja tuisu-uputus, millest nii palju igal pool räägitud ja kirjutatud on. Kehvasti tõrjusin, tähendab…

Või see, et mõtlete kellegi peale juba mitu päeva ja… siis ta helistab teile ise? Vahel jooksevad need asjad viie minuti jooksul täitsa kokku. Mind painas mõnda aega aeg-ajalt mõte ja lihtinimlik huvi – kuhu on kadunud Klara Hallik, üks laulva revolutsiooni ilusamaid ja arukamaid naisfiguure?

Ei ole teda mitu aastat kuulnud-näinud ega temast lugenud. Ja – ennäe! – oligi nädal tagasi “Terevisiooni” esmaspäevane hommikumõtiskleja. Nagu oleksid minu mõtted ta unustusest esile mananud…

Lõpetuseks üks väga vana, aga ikka uus teadlaste poolt hästi uuritud ajalooline tõsiasi. Nimelt on kindlaks tehtud, et kui ühesugused avastused, leiutised, mõtted, kirjandus-, kunsti- ja muud teosed hakkavad maailma eri paikades samaaegselt ilmnema, on MAAILM SOTSIAALSETEKS MUUDATUSTEKS KÜPS.

Äkki ongi?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)