STÜ avang* Kerese tänaval

STÜ avang* Kerese tänaval

 

20. jaanuaril avati Narvas Kerese keskuses Saaremaa Tarbijate Ühistu toidupood. Kohal käis Tõnis Kipper.

Avamisele olid tulnud Narva omavalitsusjuhid, ETK esindajad, need, tänu kellele Kerese keskus valmis sai. “Mul on siiras heameel, et üks laps on jälle ilma sündinud,” ütles Peeter
Kilumets avamisel.

Eesti Tarbijateühistute Keskühistu (ETK) juhataja Rein Sepp ütles, et iga poe avamine on ka neile tähtis päev. “See on samm edasi, see näitab meie ühistulise kaubanduse arengut.”

ETK on vanim ja suurim jaekaubanduse vallas ühiselt tegutsev grupp. ETK liikmeteks on 23 tarbijate ühistut, millel on omakorda kokku üle 60 000 klientomaniku ehk ühistu liikme. ETK grupi konsolideeritud jaekaubanduse käive oli 2005. aastal 5,27 miljardit krooni.

Kas Narva tulek oli teie arvates STÜ-l õige samm?

Rein Sepp: “See on majanduslikust seisukohast kindlasti väga õige samm. Kui vaadata kogu Eesti turu arengut, siis loomulikult on liider Tallinn, ka Tartu ning järgmine tõsine koht ongi just Narva suund, kuhu liiguvad lähiaegadel kõik kaubanduse suurketid.” Narva on suuruselt ikkagi kolmas linn Eestis.

Ühistuliikumise asjatundja Valdek Kraus: “Seni on tarbijate ühistu süsteem suurim kaubandusorganisatsioon Eestis – kõige suurem kaupleja. Kogu kaubanduskäibest umbes 27 % on ETK süsteemi käes.” Kaubakäibe võrdluses on STÜ vabariigis teisel positsioonil, jäädes alla vaid Järva TÜ-le. “Nemad ostsid ära kümmekond Virumaa kauplust, tänu sellele on nende käive ka oluliselt kasvanud,” täpsustab Kraus.

Kas praeguseks on STÜ-l raskemad ajad selja taga?

“Millal kaubanduses kerged ajad on? Praeguse majanduskasvu tingimustes on kaubandusel kahtlemata suht head päevad. Kuid meil on olnud ka raskeid aegu. Ega seda TÜ süsteemi pole praeguses Eestis eriti “kilbile tõstetud”. Seda loetakse nagu veel nõukogude aja pärandiks, kuigi terves maailmas on tarbijate ühistute süsteem väga populaarne. Seda eeskätt kaubanduses.”

“Narva on saanud uue hoone, üldpinnaga 8000 ruutmeetrit ja sellega oleme alustanud tulevikku suunatud büroopindade rajamist,” märkis avatseremoonial Arco Investeeringute AS-i juhatuse liige Veiko Pedosk.

“See maja jääb kaunistama Narva kesklinna vähemasti sajaks aastaks.” Pedoski sõnul on keskus kui kingitus Kerese sünnilinnale; tulevikuplaanidesse kuulub ka Paul Kerese mälestusmärgi püstitamine hooneesisele platsile.

Narva linnavolikogu esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul avati Narvas mullu kolm suurt kaubanduskeskust, millest üks on hetkel Ida-Virumaa suurim.

Volikogu esimehel on kingitusena kaasas foto paigast enne praeguse keskuse rajamist. “Nüüd on üks koht taas korda tehtud. Mind rõõmustavad kõik sellised sündmused, kus lisaks uue asutuse-kaupluse-teenindusettevõtte sünnile saab ka mõni koht linnas korda,” märgib Stalnuhhin.

“Mina tegelen tavaliselt nende projektidega, kus tekivad mingid probleemid, mida on vaja lahendada. Saare tarbijate ühistu rahvaga pole ühtegi probleemi olnud, arvan, et neil läks kõik libedalt, ilma muredeta.”
Muredest teavad vaid STÜ inimesed ise. Selja taga on suur ettevalmistustöö ja sõna otseses mõttes hulk magamata öid.

Kui palju sa oled viimase kuu jooksul elanud Saaremaal ja kui palju Narvas?

STÜ juhatuse esimehe asetäitja Tiit Saaremäel: “Ei ole kokku lugenud, aga vist olen isegi Narvas rohkem olnud. Seda Narva tulekut sai mõeldud ja analüüsitud päris pikalt ning lõpuks leidsime, et siia on vaja tulla. Nüüd on see siis tehtud ja ma arvan, et võime rahul olla. Kindlasti aitas palju ka varasem Pärnu kogemus. (STÜ avas oma toiduainetekaupluse Port Artur 2-s 2002. aastal – toim.)

Kuressaare ja umbes 70 000 elanikuga Narva on teine teises Eestimaa otsas, kas logistilisi probleeme ei teki?

“Ei usu. Tehnikasajand ikkagi. Kuigi arvan, et kord kuus pean siin ikka kohapeal ka ära käima, vähemasti alguses.”

Kuidas on läinud koostöö kohalikega?

“Täiesti normaalselt. Arvan, et see koostöö on olnud tore. Kuid see peab muutuma veelgi tihedamaks, nii linnavõimude kui ka kohalike elanikega. Me peame oma kohalolekut õigustama.”

Kas ja kuhu STÜ edasi laieneb?

“Kui uusi võimalusi avaneb, siis laieneme kindlasti. Areng peab jätkuma.”

*Avang – male- ja kabepartii algosa. Males on oluline avangu vältel hõivata keskväljad etturite ja viguritega või saada need väljad muul moel oma mõjupiirkonda, saavutada ruumiline paremus ja soodus etturiseis. ENE 1 lk. 414.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)