Saare maavanem taotleb põllumajandustoetuste tagasinõuete tühistamist (2)

Saare maavanem Toomas Kasemaa saatis eile põllumajandusminister Ester Tuiksoole kirja, milles teeb ettepaneku tühistada 2004. ja 2005. aasta toetuse tagasinõuded ning moodustada edaspidiste vaiete lahendamiseks komisjon, kuhu oleks kaasatud ka maakonna esindajad.

Saare maavanem koostas kirja ajendatuna 11. jaanuaril toimunud koosolekust, kus osalesid põllumajandustootjate esindajad, taimetoodangu inspektsiooni ja Saare maavalitsuse spetsialistid.

11. septembri koosolekule viidates märkis maavanem kirjas põllumajandusministrile, et lahkarvamused toetuste maksmise tänastes probleemides ulatuvad tagasi 2003. aastasse, kui määratleti põllumassiivide pindala määramise kord, mis oli aluseks toetuste taotlemisel 2004. ja 2005. aastal. 2006. aasta alguses uuendati põllumassiivide registrit 2005. aastal tehtud uute ortofotode alusel.

Pindade muudatuse aluseks olid karmistatud tingimused looduslikele rohumaadele, mille tulemuseks oli toetusaluste pindade vähenemine. Seega ei ole õige rakendada toetuste vähendamist tagasiulatuvalt, leidis maavanem kirjas.

Muudetud metoodika tõttu sattusid löögi alla enamus Saare ja Hiiu maakonna loomakasvatajaid, kelle kasutuses on karjamaadena peamiselt looduslikud rohumaad.

Statistika andmeil oli 2005. aastal Saare maakonnas kasutatavast põllumajanduslikust maast 58 protsenti looduslikud rohumaad, moodustades Eesti looduslikest rohumaadest 12,8 protsenti.

See on maakondadest suurim näitaja. Seetõttu on küsimuse lahendamine maakonna jaoks põllumajandusliku tootmise jätkamise ja maade kasutuse seisukohalt eriti oluline, märkis maavanem Toomas Kasemaa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)