Tagasivaade möödunud teatriaastale

Tagasivaade möödunud teatriaastale

 

Aastal 2006 sai Eesti teater 100-aastaseks. Tänu sellele pühendati teatrile tervelt 12 kuud. Nii teles, raadios, ajakirjanduses kui ka teatris endas. Toimusid mitmed üritused, festivalid, programmid nii linnas kui maal. Kõik see puudutas ka Saaremaa teatrielu.

Ettevalmistused teatriaastaks algasid Kuressaare jaoks linnateatrile uue juhi valimisega. Piret Rauk hakkas Kuressaare Linnateatrit juhtima möödunud hooaja alguses.

Hoo sai teater aga sisse teatrikuul, mil toimusid esietendus „Nulltund” ja linnateatri konverents, kus arutati teatri võimalikkust väikelinnas. Rääkimas käisid nii kultuuriministri teatrinõunik Tõnu Lensment, endine kultuuriminister Jaak Allik kui ka Rakvere Teatri nüüdseks endine juht Indrek Saar. Igaühel oma nägemus teatri võimalikkusest. Otsiti vastuseid, kas leiti – eks seda näita aeg, sest konkreetset teatrimudelit välja ei töötatud.

Läänemeresaarte teatrifestival Teater Ö(ö)sel

Järgnevalt toimus aastaringselt vahvaid etendusi nii maakonna teatritruppide esituses, kooliteatrite festivalidel kui ka Kuressaare Linnateatri, SA Kuressaare Teater ja Saaremaa Rahvateatri poolt mängituna.

Suurem, rõõmsam ja ehk ka tähelepanuväärseim kokkusaamine toimus südasuvel festivalil Teater Ö(ö)sel, kus lisaks oma teatritruppidele astusid üles ka mandrilt tulnud noored teatritegijad. Veel osalesid trupid Rügenilt, Ålandilt ja Hiiumaalt. Kaks päeva kihas Saaremaa tõeliselt teatraalselt, sest lusti ja mängu jagus lisaks Kuressaarele ka Abrukale, Ruhnu, Vilsandile, Orissaarde ja Hiiumaalegi. Linnas aga hõõgas ehtne rambivalgus, sest etendusi toimus nii kultuurikeskuses, kuursaalis, Holostovi hoovis kui ka nt Ajamajas.

Palju oli näha noori, nii esinejate kui ka korraldajate hulgas, mis annab tunnistust, et teatrit on vaja! Osalejate puudust ei kaevanud ka õpitoad, kuigi mõnes oli asja uudsuse tõttu vaid paar osalejat. Sellegi poolest tulid tänulikud õpilased hiljem ütlema, et olid saanud just seda, mida nad õpitoast otsima läksid.

Kogu päeva ilmestasid teatrinäitused, aktiivsed noored teatri ja kultuurikeskuse ümber. Loodame, et sellest Kultuurivara korraldatud projektist kujuneb edaspidi aastatepikkune traditsioon. Ja et idee – Läänemere saari ühendav teatrifestival – kannaks endas sõnumit selle sügavas tähenduses edasi.

Suvel sai Saaremaal näha mitmeid suvelavastusi ka muul ajal. Olgu siis Salmel „Parvepoisse”, Maasi maalinnal Kuressaare Linnateatri „Mereröövlit vastu tahtmist” või ka vana head Saaremaa Rahvateatri etendust „Abruka lood Abrukal”.

Kuressaare Eesti Selts 120

Aasta lõppu ilmestas aga kindlasti tähtsündmus kohaliku teatri ajaloost. Nimelt sai 120-aastaseks Kuressaare Eesti Selts. Selle seltsi asutamist peetakse Kuressaare teatri sünniks, sest just KES-i näitetrupist arenes välja poolkutseline ja hiljem kutseline Kuressaare Teater.

Mitte vähem tähtis ei ole aga asjaolu, et just tänu KES-ile on Kuressaarel selline ilus teatrimaja, sest teatrimaja ajalugu algabki just KES-i unistustest ja tegudest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et oli hea teatriaasta… ja teatrit jagus kõikjale… just nagu Shakespeare ütleb: Kogu maa on üks suur näitelava.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)