Tegudega tänases, mõtetega homses

Tegudega tänases, mõtetega homses

 

Oli selline rubriik kunagi ühes meie päevalehtedest; Sirbis ja Vasaras kandis analoogne veeruke pealkirja “Mis on valmis, teoksil, kavas”: igal juhul sobivad mõlemad ka aastanumbrite formaalse äravahetamise puhul kasutamiseks.

Võtsin juba enne jõulu korraks aja maha, istusin, paberileht ees, ja viskasin pilgu üle õla. Siis hakkasin üles kirjutama selle aasta plusse-miinuseid.
Kõigepealt muidugi tuleb ära jutustada miinused. Neid on koletu vähe, et mitte öelda – üks: mu äärmiselt kõikuv tervis.

Selle alla mahuvad ka tasakaaluhäired. Näiteks läksin suvel uljalt vaarikaid korjama, mobiili jätsin tuppa, kepid panin kuuri seina najale ja tungisin sügavale vaarikatesse. Siis see juhtus, sest vaarikavars pole nüüd küll see asi, mis üle 60 kilo üles tõstab. Olin tükk aega seljakil nagu kilpkonn, siis roomasin jupphaaval tokkideni. Kogu see etendus võttis palju energiat ja pea pool tundi elust…

Tubastes oludes on õnnestunud kukkuda kaks korda, mõlemal korral vasakpoolsete ribidega ühe ja sama tooli otsa. (Inimene on ainukene loom, kes kogemusest ei õpi.) Teist kord kukkusin neli-viis päeva tagasi ja nii on mu jõulud olnud üsnagi valurikkad. Diagnoos on nendel sinikatel ja kõhrevalul, mis eriti köhida ja naerda ei lase, ka ja see kõlab imekaunilt – interpostaal-neuralgia. Polkovniku lese kombel: “See kõlab nii hästi! Selle ma võtan.”

Loomingulise poole pealt oli aastake roosilisem. Jaanuaris tõlkisin ühe Igor Gornostajevi põnev-lustliku näitemängu “Taevaredel”. Tegelasi seitse. Veebruaris käis juba kõvem lavastamine, aga… elu näitas, et seitset tegelast korraga on päris võimatu kokku saada. Ja sinna see jäi.
Septembris kirjutasin päris korraliku näidendi “Trio neljale”, mille pühendasin Betti Alverile tema suureks sünnipäevaks. Tegelasi, nagu juba pealkirjast nähtub, vaid neli ja see tükk sai ikka õigeks ajaks (23. nov.) valmis ka.

Aprillis olin taastusravil Haapsalu pika nimega kliinikus. Sellest kirjutasin ka “Kodutohtrile” pikema järjeloo (vt nr-d 10, 11, 12).

Juuni esimestel päevadel lõpetasid algklassid – selleks puhuks sai Kultuurkapitali abiga välja antud raamatukene “Seitse lugu inimesekssaamise teelt”, milles märge “kinkimiseks” (st müüki ei lähe) ja tänu sellele märkele müüdi üks raamatukese eksemplar lastekaitsepäeva oksjonil… 4600 krooniga! Oksjoni tulu (kokku 39 000) läks 12-aastasele liikumispuudega Igorile elektrilise ratastooli muretsemiseks.
Siis tulid põhikooli eksamid ja – üllatus-üllatus! – minu ballaad “Laiulaps” oli valitud kirjanduseksami üheks ülesandeks.

21. juunil oli meie (so siis MTÜ Ave vita!) aiakeses traditsiooniline suvealguspidu kohvilaua ja puhkpilliga.

Siis oli äkitsi september käes ja ma võtsin oma jõu ning mälu kokku ja panin kirja kõik, mida ma Betti Alverist mäletan. Ilmus novembri Elukirjas, pikem versioon sai endalegi märkamatult raamatuks ja heliplaadiks pealkirjaga “Kohtumisest käevõruni. Kummardus Betti Alverile”.
Selgus veel, et olen aasta jooksul teinud 51 raadiosaadet Kadi raadiole ja 52 lugu Õpetajate Lehele.

Tunnustust olen leidnud IV järgu Valgeristi ordeni näol ja eelmise so siis 2005. a detsembris 5000 krooni viljaka panuse eest Eesti ja Hiiumaa kirjandus- ja kultuurilukku. Kultuurkapital koos kirjanike liiduga aga määrasid mulle selle aasta oktoobrist alates eluaegse pensionilisa 2500 krooni kuus.

Aasta viimasel dekaadil sai valmis toetuse taotlus Hasartmängumaksu Nõukogule MTÜ Ave vita! maja elektrisüsteemide ümberehitamiseks. See ootab nüüd otsustamist – kas saab või ei saa.

Jaanuari esimestel päevadel peab olema valmis ka üks Josif Brodski tõlge: raske keelega põnev ülesanne nagu ristsõna.

Lõpetuseks

Kõik selle aasta saavutused pole saavutatud üksinda, oli ikka väga-väga palju aitajaid kultuuriministeeriumiga alustades ja Kärdla linnavalitsusega lõpetades, rääkimata inimestest eraldi (omad lapsed, kunstnik Ilona Gurjanova, trükikojad, kes meid vahele võtsid jpt, jmt, jne).
Ja viimaks

Tahaksin, et teie kõigi soovid ja unelmad oleksid täitumise piires. Küllap need siis täituvad ka.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)