Saarlastel on PRIA-s kinni 5,6 miljonit krooni põllutoetust

Saarlastel on PRIA-s kinni 5,6 miljonit krooni põllutoetust

 

Enam kui 200 Saaremaa põllumajandustootjat jäid jõulude eel pika ninaga, sest PRIA on pikendanud nende toetuse taotluste menetlustähtaega.

Nädal enne jõulupühi alustas Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) põllumeestele ühtse pindalatoetuse ning põllumajanduskultuuri kasvatamise täiendava otsetoetuse väljamaksmist.
517 taotleja puhul pikendas PRIA taotluste menetlustähtaega, kuna tuvastas neil erinevuse 2004. ja/või 2005. aastal taotletud ning tegelikult kasutuses olnud toetusõiguslike pindade vahel. PRIA peadirektori asetäitja Katrin Noorkõiv ütles, et neil taotlejail vajavad toetusõiguslik pind ja väljamakstava toetuse suurus veel korrigeerimist.

Eriti valusalt tabas taotluste menetlustähtaja pikenemine Saare maakonda. Ühtse pindalatoetuse taotluse osas on pikendatud taotluse menetlustähtaega 168-l Saare maakonna taotlejal ning põllukultuuri kasvatamise täiendava otsetoetuse osas 45 taotlejal. Seoses menetlustähtaja pikendamisega moodustab väljamaksmist ootav toetussumma Saare maakonna taotlejatele ligikaudu 5,6 miljonit krooni.
Üle Eesti jäi toetusest hoopiski ilma 328 tootjat. Toetusest ilmajäämise peamiseks põhjuseks oli, et toetuse nõuetele vastav pind oli taotletust väiksem või oli rohumaa õigeaegselt niitmata või karjatamata jäetud. Saaremaal jäi ühtsest pindalatoetusest ilma 16 taotlejat, kes oli toetust taotlenud kokku 140,09 hektarile ja 7 põllukultuuride toetuse taotlejat, kes taotlesid seda kokku 38,03 hektarile.

PRIA pressinõunik Taavi Linnamäe ütles Oma Saarele, et Saaremaal on väga palju taotletud toetust sellise pinna peale, mis ei ole EL õigusaktide kohaselt toetusõiguslik. „See on seesama puude ja põõsaste probleem,” lausus Linnamäe.

Toetused on PRIAs kinni ka Saaremaa suurimal, Mereranna ühistul, kelle toetused ulatuvad kuuekohaliste numbriteni. „Tekkinud viivitus pärsib majandustegevust kõvasti, sest rahavood on häiritud,” ütles Mereranna ühistu juht Urmas Lehtsalu Oma Saarele. „Asjad on ju planeeritud, kokkulepped on tehtud ja kohustused võetud, nüüd tuleb leida vahendeid mujalt, et need kohustused täita.”

Lehtsalu sõnul annab ta endale aru, et toetus ei ole kohustuslik ja seda ei tohiks oma tegevusse sisse planeerida. „Eeldades aga, et sa ei tee sihilikult valesti ja usud, et riik on tootjale partneriks, siis oled sa enamikus asjades kindel,” tõdes Lehtsalu, kelle sõnul võinuks taotluste menetlemisel ilmnenud vigu täpsustada juba suvel.

Lehtsalu sõnul on ta maade deklareerimisel võtnud aluseks PRIA registri andmed. „Meil on koos renditud maadega kokku umbes 300 maatükki ja kui PRIA vahepeal seal oma andmeid muudab, siis ma ei suuda kogu aeg sellel jälil olla,” lausus Lehtsalu. „Muutunud on võib-olla kaks hektarikümnendikku – samm siia, samm sinna –, aga kinni hoitakse kogu toetust.”

Pindalatoetuste määrad hektari kohta on tänavu suuremad kui eelmisel aastal – ühe nõuetekohaselt hooldatud hektari eest saab 659,8 krooni ühtset pindalatoetust ja 836,9 krooni põllumajanduskultuuri täiendavat otsetoetust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)