Saare politsei kaadrisaldo on jätkuvalt negatiivne

Kuigi Sisekaitseakadeemia Paikuse politseikolledži viimase lennu lõpetajatest tuli Saare politseisse vahetult enne jõule tööle kaks uut inimest, ei lahenda see siiski veel politseinike vähesuse probleemi Saaremaal. Samas loodab politsei uuel aastal kaadrinappust leevendada.

Kuressaare politseijaoskonnas on 52 politseiametniku kohta, praeguse seisuga on neist täidetud 40. See tähendab, et vakantseid ametikohti on kaksteist.

Peagi lõppeva 2006. aasta jooksul on Saaremaa kriminaalpolitseist lahkunud kaks töötajat, neist üks läks uuele ja tasuvamale töökohale prokuratuuri, teine aga lahkus viletsa palga tõttu erasektorisse.

Saare politsei korrakaitsetalituses on seis mõnevõrra halvem, sest aasta jooksul on sealt lahkunud neli inimest – neist üks siirdus tööle erasektorisse, üks töötaja sai perspektiivikama ametikoha politseiliinis, üks korrakaitsja läks pensionile ja üks lahkus ametist perekondlikel põhjustel.
Kuressaare politseijaoskonna andmetel õpib Sisekaitseakadeemia Paikuse politseikolledžis praegu umbes kümmekond Saare maakonnast pärit noort, kellest vaid mõned on tänase seisuga kindlalt väitnud, et kavatsevad tulevikus kodukohta tööle tulla.

Saare politseis valitsev kaadripuudus pole aga ainult kohalik probleem. Üleriigiliselt tundub olukord olevat veelgi hullem. 1993. aastast alates pole Eesti politseis olnud nii vähe ametnike kui praegu. Kui 1995. aastal töötas politseis 6588 korrakaitsjat, siis selle aasta novembrikuu lõpu seisuga oli sama arv 3234. Ainuüksi 2005. aasta jooksul lahkus Eesti politseist 422 inimest, kellest 131 märkis põhjuseks kehva töötasu.

Möödunud aastate negatiivsetest tendentsidest hoolimata vaatavad aga kõrgemad politseiametnikud tulevikku lootusrikkalt. Nagu teada, saab Eesti politsei riigikogus kinnitatud 2007. aasta riigieelarvega personalikulude katteks juurde 220 miljonit krooni. Politseiameti kõrge ametnik Erki Nelis ütles BNS-le, et nende vahendite abil on võimalik juurde palgata ühtekokku 3500 politseinikku.

Samas avaldas ta lootust, et politseis valitsevat kaadrinappust aitab veel leevendada järgmisel aastal rakenduv uus motivatsiooni- ja karjäärisüsteem. „See muudab selgemaks politseinike tulevikuvõimalused meie organisatsioonis,” märkis Nelis. Uue motivatsioonisüsteemi kohaselt on politseiametnikul võimalus karjääri teha ja seega ka oma töötasu suurendada nii juhi- kui ka spetsialistiliini mööda.

Kuressaare politseijaoskonna komissari Aare Alliku sõnul on politsei nooremkonstaabli töötasu praegu 5300 krooni kuus, eelseisva aasta kavandatav töötasu aga 7500 krooni. Uue kehtima hakkava korra kohaselt saavad nooremkonstaabliteks politseikoolist prefektuurides praktikal käivad ametnikud. „Momendil tööl olevad nooremkonstaablid viiakse 1. jaanuarist üle konstaabli ametikohale,” rääkis Allik.

Konstaabli töötasu on praegu 6300 krooni, uuest aastas peaks see aga tõusma 9000 kroonini kuus. Aare Allik ütles veel täpsustuseks, et mõlemal ametikohal lisandub teenistusstaaži pealt makstav kuni 15-protsendiline lisatasu. Seega planeerib politsei eeloleval aastal keskmiselt 40% palgatõusu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)