Jõulud Pikal tänaval

Mõte korraldada Saaremaa Puuetega Inimeste Koja jõululaat on iseenesest pärit juba eelmisest aastast. Idee algataja oli Saaremaa PIK-i tegevusjuhendaja Tiina Haramaa, aga kuna üritus tõotas juba eos kujuneda üsna suureks, vajasime rohkem ettevalmistusaega. Ette rutates võib öelda, et ettevalmistus tasus end ära ja kogu jõuluürituse võib lugeda kordaläinuks.

Laada eesmärk oli pakkuda puuetega inimestele võimalust müüa oma käsitöid, aia- ja metsasaadusi, oma metsa jõulukuuski jms. Kes tuli laadale mõttega osta endale jõulukuusk või uus luud, sai seda lausa mitme müüja juures valida. Oli ka punutisi, puidust köögitarbeid, kartulikorve, suveniire, isetehtud lasteriideid, terve valik jõuluseid köögikardinaid, telgedel kootud põrandariideid, põnevaid jõulukaarte, marineeritud kurke, seeni ja salateid… Kõike ei jõua üles lugedagi. Kauba sortiment oli nii üllatavalt suur, et müügilaudadest tuli puudus ja Veronika Allasel, kes tekkinud probleemide lahendamisega kohapeal tegeles, tuli koos päkapikkudest abilistega käia Kuressaare Vanalinna koolis laudade järel.

Kõige suurema valikuga olid välja tulnud Randvere tööõppekeskus, Kogula hooldekodu, Sõmera hooldekodu päevakeskus. Eraldi tahaks ära märkida Kallemäe kooli õpilaste puidust majapidamistarbeid ja sama kooli Kuressaare toimetulekuklassi käsitöid. Üsna mitmele ostjale näis uskumatu, et see kõik on laste tehtud.

Nagu igale õigele laadale kohane, ei puudunud ka meie laadalt loterii. Iga loos võitis – seda suuresti tänu sponsoritele.

Kultuuriprogrammi kordamineku eest seisis hea Marju Saar. Igal täistunnil oli etteaste: esines Saaremaa PIK-i ansambel VIU, Kallemäe kooli lastelt oli väga huvitav tõlgendus Andres Kivirähu ”Tigedast keefirist ” ja Kuressaare päevakeskuse tegevustoa noortelt etendus “Kuninga uued riided”. Publikut jätkus igale etteastele.

Et tühi kõht ja külm näpistama ei hakkaks, said kõik soovijad tasuta sooja suppi ja teed. Laadaplatsil liikusid ringi veel lumememm ja jänkutüdruk, kes lisaks teele ja supile jagasid kõigile lahkesti kommi, piparkooki ja kukleid.
Vaatamata sellele, et üha tugevnev tuul enne laada lõppu ühe varikatuse naabrite aia peale lennutas, pidasid kõik rõõmsalt lõpuni vastu.

Ja õhtul algas Saaremaa Puuetega Inimeste Koja jõulupidu. Algatuseks said kõik vaadata suurelt ekraanilt videot, kuidas jõuluvana koos vallatute jänkutüdrukute ja toriseva lumememmega Kuressaare lennujaama saabus ning maa- ja linnavalitsuses, TTA juhtumikorraldaja juures ja veel mujalgi käis uurimas, mis Saaremaa PIK-is toimub ja palju kingitusi peab varuma. Lõpuks peole jõudes oli taadil tegemist, et kahe suure kingikotiga tuppa saada. Pidu oli tore ja see, et ei peetud paljuks tulla kohale ka Muhu saarelt ja Pöidelt (rahvariietes muide!), räägib ise enda eest. Lusti jätkus kaugelt üle südaöö – kuidas see saigi teisiti olla, kui kohal olid muhu lõõtsanaised Toimi ja Luule, kes suutsid kogu peoseltskonna mitmeks tunniks oma pillide järgi tantsima panna.

Kuulates nii laadaliste kui piduliste arvamusi, olime suutnud puuetega inimeste jõuluaja natukenegi kaunimaks muuta. Suuresti sai see teoks tänu üritust toetanud sponsoritele. Meie eriline tänu kuulub Kuressaare gümnaasiumi Xa ja Xe klassi õpilastele ja klassijuhatajatele.

Nad olid abiks juba laada ettevalmistamisel ja samuti olid kogu laada aja meie vahvatel abilistel – päkapikkudel – käed-jalad tööd täis. Nende korraldada jäi täielikult loterii, laadaürituste reklaamimine, supi ja piparkookide jagamine. Kuna osa puudega inimesi ei saanud ise oma kaupa müüa, olid õpilased sealgi abiks.

Õhtune peolaudki sai kaunilt kaetud just tänu neile lastele. Vaatamata väsimusele pikast ja tegusast päevast nentis Krõõt: „Hommikul ei olnud üldse jõulutunnet, aga praegu on nii mõnus olla, et sai jõuluajal kedagi aidata.” Täname kooli õppealajuhatajat Maidu Varikut, kes Xa ja Xe klassi õpilastele popitegemise võimaldas, sest sellise suhtumisega laste üle võib kool ainult uhkust tunda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 11 korda, sh täna 1)