Sajand tagasi hakkas Kuressaares ilmuma uus ajaleht "Hääl" (1)

Sajand tagasi hakkas Kuressaares ilmuma uus ajaleht  "Hääl"

 

Lehe esimene number ilmus 23. detsembril 1906 (so vana kalendri järgi). Nagu ka tänavu, oli ka siis laupäevane päev. Saaremaa ajaloos on see oluline sündmus, sest tegemist oli teise eestikeelse perioodilise väljaandega, mis siin ilmavalgust nägi. Esimene ajaleht oli „Saarlane”, mille proovinumber ilmus 1884. aastal.

„Hääle” sündimise ajal oli tema konkurent „Saarlane” ilmunud juba paar aastakümmet. Tookord kõikus „Saarlase” tiraaž vahemikus 200–400 eksemplari. Kuigi leht oli saarlaste harimisel ära teinud kasuliku töö, olid ühiskondlikud olud XX sajandi alguseks siiski oluliselt muutunud.

„Saarlasele” heideti ette liigset orja- ja saksameelsust, ülemäära suurt ettevaatlikkust ja lojaalsust riigivõimu suhtes. (Vahemärkusena olgu lisatud, et omal ajal oli „Saarlane” asutatud baltisakslaste toel, et võõrutada eestlasi rahvusliku liikumise käremeelsest suunast).

Nüüd oli aga ühiskond üle elanud 1905. aasta vapustused: ühiskonnas valitses vastumeelsus senise korra (ancien régime) suhtes, inimesed olid muutunud käremeelseteks ja ihkasid suuri muutusi.

Sellistes oludes hakkaski siin Saaremaal ilmuma uus ajaleht, mis seadis endale eesmärgiks rahuldada muutunud ühiskondlikest oludest tingitud ootusi ja lootusi. Kuid tsiteerigem ajalehe esimese numbri juhtkirja: Palju, palju on meil hädasid! Neid kõiki palge ette tuua on meie siht, nende puuduste kaotamiseks abinõusid ja teesid leida – meie töö eesmärk.

Tuleb nentida, et sellisel ründaval hoiakul oli minekut – juba mõne aja pärast möödus „Hääl” trükiarvu poolest oma ainsast konkurendist „Saarlasest”. 1915. aastaks, mil ajaleht tuli seoses I maailmasõja puhkemisega sulgeda, oli lehe trükiarv tõusnud 3000 eksemplarini – tookord oli see märkimisväärne saavutus. „Hääle” asutaja ja omanik oli Kuressaares tuntud raamatupoodnik Tehve Liiv, selle üks toimetajaid merekooli õpetaja ja hilisem iseseisva Eesti diplomaat ja riigitegelane Ants Piip.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)