Uku Kuut rajab Pöidele viinamarjaistandust (2)

Muusik ja ettevõtja Uku Kuut istutab oma Pöide maakodus kahele hektarile viinamarja, esimesed pudelid põhjamaist punaveini peaks korgi alla saama nelja aasta pärast.

Tornimäe lähedale Välta külasse maakodu ostnud Uku Kuut ütles, et tema ideeks on hakata tootma kuiva taluveini, mida Saaremaa turismitalud saaksid pakkuda turistidele söögi kõrvale.

Ettevalmistused istanduse rajamiseks juba käivad, esimesed paarsada taime paneb tulevane veinimeister maha ilmselt jaanipäeva paiku pärast öökülmade lõppu. Ülejäänud paar tuhat väikest taime on praegu alles peenardel ettekasvamisel ning pannakse maha ülejärgmisel aastal.
Sortidest on Uku Kuut välja valinud külmakindlad sordid Rondo ja Varajane Sinine ehk Hasaine Sladki.

Esimene veinitegu peaks Ukul valmima nelja aasta pärast, sest marjade veiniikka jõudmine võtab mõned aastad aega. Tulevane istanduse omanik on kodumaise veini maitse ja omaduste suhtes ootusärevalt põnevil, milleks annavad põhjust taimede unikaalselt lühike vegetatsiooniperiood Eestis ja Saaremaa pinnas. Kuna veini jaoks on geoloogiline pind väga oluline, võib Saaremaa veini maitsele lisanduda huvitav mineraalsus. „See võib tulla väga põnev ja hea kvaliteediga vein, sest sellised põhjamaa veinid on üldiselt maitsvamad kui lõunamaa veinid,” ütles Uku Kuut. Siinkohal tõi ta näiteks naabersaare Gotlandi, kus tegutseb väga edukas väike veinitööstus, mille toodang väärib rahvusvahelisi hindeid.

Uku Kuudi sõnul võib ta oma tulevast toodangut turustada ainult marjaveini nime all, kuna Euroopa Liit ei ole Eestile eraldanud veinitootmise kvooti. Põhjus on üsna lihtne: Eestis lihtsalt ei toodeta viinamarjadest veini.
Uku Kuut ütles, et sõltuvalt saagikusest võib kahe hektari pealt väga hea saagikusega aastal saada kuni 5000 pudelit veini. Keskmiselt jääb toodangu aastane maht ilmselt paari tuhande pudeli juurde. Saagikoristusel tuleb abiks võtta kohalikke inimesi, aga miks ka mitte mõnd veinisõprade klubi. Saagikoristusel osalemine võib huvitav olla ka turistidele.

Tallinnas elav Uku Kuut mainis, et ostis omale maakodu Välta külasse paariaastase otsimise järel. „Minu perekonna talu Roobakal läks kahjuks perekonna käest ära,” rääkis Uku Kuut, kes on oma sõnul pärit otsast lõpuni Saaremaa perekonnast. Ta selgitas, et tema vanaema, tuntud laulja Marju Kuudi ema läks Pärsama kandist sõja ajal mandrile tööle ning jäi sarnaselt paljudele teistele saarlastele elama Tallinna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 113 korda, sh täna 1)