Kuressaares jätkub aktiivne elamuehitus

Kuressaares jätkub aktiivne elamuehitus

 

Nagu kogu Eestis, nii on ka Kuressaares viimastel aastatel rohkesti uusehitisi kerkinud. Jätkuvale ehitusbuumile vaatamata on aga spetsialistid seisukohal, et ehitusturu ülekuumenemine Saaremaa pealinna ei ohusta ja arenguruumi siin esialgu veel jagub.

Arco Kinnisvarabüroo AS Saare- ja Läänemaa osakondade juhataja Priit Kuusk ütles Oma Saarele, et kuigi Kuressaarde on viimaste aastate jooksul juurde tekkinud väga palju uusi korter-elamuid, ei näe ta siiski veel ehitusturu ülekuumenemise ohtu. „Suurem osa Kuressaare korterelamuid on ehitatud seitsmekümnendatel-kaheksakümnendatel aastatel,” ütles Kuusk. „See aga tähendab, et meie linna elamufond on suhteliselt vana.” Kuna nõukogude ajal ehitatud korterelamute keskmiseks elueaks loetakse umbes 50 aastat, siis on peagi saabumas aeg, mil peab ette võtma olemaolevate elumajade tõsisema kapitaalremondi või hoopis uue hoone ehitama.

Ligi pool elamufondist vananenud

Statistikaameti info kogu Eesti kohta näitab, et umbes 25% meie leibkondadest elab eluruumides, mille vanus ületab 50 aastat; ligi 45% perekondadest elab 25-50 aasta vanustes majades ja veidi alla 30% perede käsutuses on uuemat tüüpi eluruumid, mil vanust alla veerandsaja aasta. Hetkel on veidi enam kui pool Eestimaa elamufondist heas või väga heas korras, umbes 40% rahuldavas ja 5% mitterahuldavas seisukorras. Veel näitab statistikaameti info, et üle 70% kahe põlvkonnaga leibkondadest elab hetkel korterites, kus elamistingimused on kitsad ja ebamugavad. Seepärast ongi paljud perekonnad hetkel valiku ees, kas müüa oma vana korter ja osta elamispind uude elamusse, või siis investeerida raha vana korteri remonti.

„Kõik need faktid,” rääkis Kuusk, „julgustavadki Kures-saarde elamispinda juurde rajama. Kuna aga kõige odavamaks elamispinnaks on korter – seda nii ehitamise, soetamise kui ka edasise ekspluatatsiooni mõttes –, siis olemegi oma edaspidises tegevuses otsustanud just korterelamute kasuks.”

Uus korterelamu Ida-Niitu

Priit Kuuse sõnul kavatseb Arco Vara Kinnisvarabüroo järgmise aasta kevadel alustada uue korterelamu ehitamist Kuressaare Ida-Niidu elamurajooni Lehe tänavale. Kuigi Lehe 5 kortermaja ehitusega tehti algust juba nõukogude ajal, ei ole Arco Varal kavas olemaolevat vundamenti kasutada. „Meie plaan on rajada samale kinnistule kaasaegne korterelamu,” ütles Kuusk.

Kuressaare linnavalitsus on väljastanud projekteerimistingimused, mis näevad ette kuni kolmekorruselise maja ehitamist. Ühtekokku on kavas rajada elamispinda ligi 1000 ruutmeetrit. Esialgsete plaanide kohaselt tuleb uude kortermajja umbes 20 kahe- ja neljatoalist korterit. „Kuna korterite müügihind sõltub suures osas elamu ehitusmaksumusest, siis selgub nende täpne hind alles pärast ehitusprojekti koostamist ja ehitajaga ehitushinnas kokkuleppimist,” märkis Kuusk, lisades, et uute korterite lõplikuks hinnaks kujuneb kindlasti üle 22000 ruutmeetri eest.

Kalevite Kodu saab täiendust

Ka kinnisvarabüroo Saarte Investeeringud plaanib järgmisel aastal Kuressaare kesklinna rajada uue eksklusiivse korter-elamu. Büroo juhataja Tullio Liblik ütles Oma Saarele, et kavandatav korterelamu ehitatakse Komandandi tänavale, praeguse Kalevite Kodu tagusele platsile. „Kuna Kuressaare linnateatri vastas olev krunt on küllaltki suur,” rääkis Liblik, „siis nägi juba aastaid tagasi kinnitatud detailplaneering ette ehitada sinna kaks maja, millest hetkel üks on valminud.”

Uus kortermaja tuleb ridaelamu.

Läbi kahe korruse on hoonesse planeeritud neli korterit. Suurima korteri (131,5 ruutmeetrit) hinnaks kujuneb tõenäoliselt 3,1 miljonit krooni. Ülejäänud kolm korterit on suurusjärgus 90 ruutmeetrit ja nende hind on pärast valmimist umbes 2,4 miljonit krooni (see teeb ruutmeetri hinnaks 27000-28000 krooni). Korterite esimesel korrusel paiknevad esik, kaks magamistuba ja saun, teisel korrusel aga elutuba, magamistuba ja köök. Lisaks on uue maja Rootsi tänava poolsesse otsa kavandatud 50 ruutmeetrit äripinda. Uue elumaja hoovi tuleb ka 27-kohaline autoparkla.

Ka Merikotkas laieneb

Ehitamisjärgus Kuressaare golfiväljaku kõrval Merikotka elamurajoonis on Saarte Investeeringutel eeloleva aasta alguses plaanis lõpetada kaks uut kortermaja, kummaski 18 korterit. Saare Investeeringute esindaja Eva Aru ütles Oma Saarele, et tegemist on Merikotka elamurajooni väljaehitamise teise etapiga. Ühekokku on Saare Investeeringutel Merikotka elamurajooni plaanis ehitada kaheksa 18-korterilist elamut, neist kaks on juba valmis.
Eva Aru märkis, et kuna Merikotka elamurajoon jääb kesklinnast suhteliselt kaugele, siis on ka korterite hind seal veidi odavam. Tulevase golfiväljaku kõrval looduskaunis keskkonnas asuvates majades võib korteri kätte saada hinnaga 22 000-24000 krooni ühe ruutmeetri eest.

Küsimusele, millal on Merikotka elamurajoon lõplikult valmis, vastas Eva Aru, et kõik sõltub sellest, kuidas edeneb teise etapi käigus valminud korterite müük. Tema sõnul on hetkel umbes pooled uued korterid kas juba müüdud või broneeritud ning ostjate hulgas on võrdselt nii kohalikke kui välismaalasi. „Üldiselt oleme aga planeerinud, et ehitame Merikotka elamurajooni välja nelja etapiga üks etapp aastas,” rääkis Aru. Seega peaks Merikotka elamurajoon kõigi eelduste kohaselt lõplikult valmis saama aastaks 2009.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)