Maakonna koorid: Meil on elu keset metsa

Maakonna koorid: Meil on elu keset metsa

 

Kadripäeval tähistasid üksteist Saaremaa koori Salme kultuurimajas järjekordset maakonna kooride päeva. Päevateemaks olid seekord Lutheri-aegsed rahvuskeelsed kirikulaulud ning üks omapärane ja vähetuntud instrument – moldpill –, millega vaimulikke rahvalaule saadeti.

Millest sündis idee korraldada tänavune kooride päev just selleteemaline?

Anita Kangur, üks kooride päeva juhte, Salme ja Kärla külakoori dirigent: Sellesuvises Leisi pärimuslaagris, kus meie muusikud on osalenud juba mitmeid aastaid, tutvustati moldpilli kui koraali saatepilli. Selline kooslus oli laagris osalejatele kaunikesti tundmatu ning siis otsustatigi kooride päeval ka koorilauljaile koraali ja moldpilli omavahelist seost tutvustada.

Ühtlasi on siinkohal hea võimalus õnnitleda Leisi valla rahvakultuuri ja arenguseltsi VäRKS ja selle eestvedajaid Tiina ja Jaak Oksa ning Irja ja Mart Aardamit suure tunnustuse puhul: nimelt pälvis Leisi VäRKS Eesti Rahvusliku Folkloorinõukogu 2006. aasta pärimuskultuuriauhinna!

Kuidas niisugune teema meeldis?

Pilvi Karu, üks moldpillil musitseerijaid, segakoori Lyra dirigent: Teema oli eriline ja just oma erilisuse tõttu väga huvitav. Alati on hea, kui saab teada midagi uut.

Koraalidest rääkima olid päeva korraldajad kutsunud kooride mentori Tallinnast: Kaie Tanner on lisaks tööle kooriühingus ligemale 14 aastat tegelenud ka sakraalmuusikaga. Tema käe all õpitigi selgeks kaks koraali: Bachi „Mu südames on pühapäev“ ja Grügeri „Ma laulan suust ja südamest“. Koorijuhid olid üksmeelselt nõus – uued laulud sobivad hästi jõulukontsertide repertuaari!

Pärast koolitust algas kontsert – Salme kultuurimaja saal sai lauljaid ja laulukuulajaid päris täis. Päeval osales ligemale 260 koorilaulusõpra.

Millised on sinu koori lähemad plaanid?

Piia Veersalu, segakoori Lyra dirigent: Plaanid on väga kindla sihiga – Lyra on maakonna vanimaid koore ja 2008. aastal tähistame 120. sünnipäeva.
Tõsist meestelaulu tõi kuulajateni alati väärikas Saaremaa Ühendatud Meeskoor.

Mis sai meeskoori poolt väljakäidud ühisprojektist?

Tiit Köster, SÜM-i dirigent: Ideetasandil oli planeeritud koostöö naiskooriga Piret, SÜM-il on aga ees mitmeid pikki reise ja tähtsaid kontserte piiri taga ning küllap see projekt ideeks jääbki…

Korraga sai lava täis noori inimesi: kuulajate ette astus Kuressaare gümnaasiumi segakoor AVE. Esimene laul „Tahan olla öö“ pärines Olav Ehala loomingust. Teiseks kõlas „Väike trummipoiss“. Noortes häältes helisevale jõuluigatsusele tulid toeks Helina koori mehised baritonid ja bassid, kahe koori kooslaul tõi saali hetkeks tõelise jõulutunde – oleks veel kultuurimaja akende taga vihma asemel natuke lund sadanud… võinukski jõuluvana uksest sisse astuda.

Kas kooride päeva on üldse tarvis? Kas teie koor oleks nõus järgmisel aastal seda päeva organiseerima ja millisel teemal?

Silja Tammeleht, naiskoori Piret dirigent: Kindlasti on sellist kokku- ja targemaks saamise päeva vaja. Kui me sellise ülesande saame, siis küllap Piret päeva korraldamisega ka toime tuleb. Aga mis teema, selle koha pealt tuleb kolleegidega veel nõu pidada ja teretulnud on kõik head ettepanekud.
Tegelikult rändab kooride päeva korraldamine Salmelt hoopis Valjalga ning sügisel 2007 kogunevad Saare- ja Muhumaa koorid vastrenoveeritud Valjala kultuurimajja.

Kas koorilaul on veel populaarne? Ja üks alati aktuaalne küsimus – kuidas meelitada segakoori meeslauljaid?

Mai Rand, AVE ja Helina dirigent: Laulmisõpetajana võin öelda, et kui on ilusaid laule, leidub alati ka lauljaid, kes neid laulavad. Meelepärase repertuaari puhul on kõik korras ja koorilaulul läheb hästi … Aga mehed..? No eks meil ole kooris ju kenad tüdrukud!
Viimase koorina esines kontserdil kammerkoor Eysysla.

Milline traditsioon võiks jätkuda ka järgmistel aastatel?

Helle Rand, Eysysla dirigent: On hea, et tuleb keegi kaugemalt, kes näeb ja kuuleb meid hoopis teistmoodi, kui meie ise siin kohapeal, külalislektor on seega alati teretulnud. Ja muidugi kontsert – selline päev liidab laulda armastavaid inimesi.

Kooride päeva lõpetas ansambel Vara Tartust, solistiks Saaremaa oma poiss Sass Sünter. Aegadetagused rahvalaulud täitsid kuulajate südameid kummalise õilsa valuga… aga vahel ongi hea südant valutada, siis tuleb homne päev kindlasti tänasest parem. Koduteel kajas kõrvus Sassi viimane laul: „Meil on kodu keset metsa…“

Merle Võhma ja Maire Sillavee

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)